23 Aralık 2013

KILDIĞINIZ NAMAZLAR BOŞUNA

Kıldığınız namaz boşuna!

 Yayın tarihi 26 Ekim 2012
 http://ahmetsaltik.net/2012/10/26/kildiginiz-namaz-bosuna/#comment-2578       ADRESİNDEN ALINTIDIR
      Dostlar, Sayın Yılmaz Yunak‘ın “Kıldığınız namaz boşuna!” başlıklı yazısı tam anlamıyla dehşet verici.. Çok çarpıcı.. Kurban Bayramının 1. gününde yayımlanmış olması da anlamlı. Bende bir soru uyandı : Kılınan namazlar boşuna da ya kesilen kurbanlar? Çok mu yerini buluyor? Yılda 1 kez 4 gün (ezici çoğunluğu ilk gün) topluca hayvan keserek bir toplumun yoksullarının kırmızı et gereksinimi karşılanabilir mi? En azından “süreklilik” boyutu yok değil mi? Örn. namaz.. günde 5 vakit kılınıyor.. Birkaç günlük, haftalık, aylık, giderek yıllık borcu ödemek özere “stok namaz“ kılınabilir mi?? O halde? Çare İslamın sadaka şeriatı da değildir. İnsan aklı günümüzde SOSYAL DEVLETİ, aile sigortasını, işsizlik sigortasını vb. keşfetmiştir.. Lütfen Sn. Yunak’ın yazısını okur, okutur ve üzerinde biraz düşünür müsünüz?? Sevgi ve saygı ile. 26.10.12, Ankara Dr. Ahmet Saltık www.ahmetsaltik.net ========================================================
                                    Kıldığınız namaz boşuna

 Yılmaz Yunak 25 Ekim 2012,

Ulusal Kanal

 Hadi bana kutsal bir şey söyleyin; öyle bir şey söyleyin ki, kutsalların en kutsalı olsun. Vatan… Millet… Din… Kâbe… Cami… Melekler… Hepsi kutsal, özellikle Vatan; ama en kutsalı değil. Ondan da kutsalı var : Bir “eşrefi mahlûk” var… (İsra, 70)

 *** *** ***

 Tanrı neden “Biz” diye hitap eder Kuran’da? “Biz, size, üstünüze tanık olar bir resul gönderdik.” (Müzzemmil, 15) “Sonra onu açıklamak da bizim işimiz olacaktır.” (Kıyamet, 19) Yüzlerce ayet… Yaratan tektir ve deyim yerindeyse, yaratılışın nispeten önemsiz bölümlerinde, kendi oluşturduğu hiyerarşiyi devreye sokmakta; bu iş için yetkilendirdiği yaratıklarına, kozmik programın yazılımında görev taksimi yapmaktadır. Ama bunun bir istisnası vardır : Yaratıcı burada yaratılacak olanı kendi tekelinde tutmakta, hiyerarşiyi bu işe karıştırmayarak bu işi bizzat üstlenmektedir. Çünkü bu, kutsalların en kutsalının yaratılış faaliyetidir. İnsandır bu! 

*** *** ***

 Hani Rabbin meleklere şöyle demişti: “Ben çamurdan bir insan yaratacağım”
(Sâd, 71) “Onu kıvama erdirip içine ruhumdan üflediğimde önünde secde ederek eğilin.”
 (Sâd, 72) Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde etmişlerdi. (
Sâd, 73) İblis etmemişti. O, kibre sapmış ve inkârcılardan olmuştu.
(Sâd, 74) Allah dedi: “Ey İblis, iki elimle yarattığıma secde etmekten seni alıkoyan neydi? Burnu büyüklük mü ettin, yoksa yücelenlerden mi oldun?”
(Sâd, 75) İblis dedi: “Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.”
(Sâd, 76) Buyurdu: “Hadi çık oradan. Sen kovulmuş birisin.”
 (Sâd, 77) *** *** *** 1)

İnsanın yaratılışı konusunda ifade kesin: Ben! Ben yaratacağım! Siz kenara çekilin; bu işi bizzat yapacağım! 2) Ayet ne diyor: Onu kıvama erdirip içine ruhumdan üflediğimde! İnsan içinde “Tanrı’nın Nefesi”ni taşıyor; o bir parça O! 3) “Önünde secde ederek eğilin!” En kutsal şey olarak bildiğimiz melekler, insanın önünde secdeye kapanıyor, eğiliyor, saygı gösteriyor. 4) Ne diyor Yaratıcı: “İki elimle yarattığıma.” Yaratılana gösterilen ihtimamın dile getirilişine bakın! 5) Ve nihayet insan o denli özel, o denli kutsal bir yaratık ki, o güne kadar Allah katında önemli bir mevki sahibi olan İblis kovuluyor ve insan en yüksek makama ulaşıyor. İşte bu nedenle insan en kutsal yaratık…

 *** *** ***

 Bunları, Çengelköy’de bir AVM’nin arka kapısında, çöpe atılan sebzeleri ayıklayıp evlerine götürmek için didinen kadınları görünce geçirdim içimden. Boyunları eğikti, mahcuplardı, itilmiş kakılmış olduklarının farkındaydı hepsi. Gözlerindeki gizli hüznü hemen fark edebiliyordunuz. İstanbul’un göbeğinde çöpten yemek topluyorlardı. İnsandı bunlar! En kutsal yaratıktı! Sonra Kuran ve İslam üzerinde düşündüm biraz. “Şekil” uğruna “öz”ün mahvedilişini… Yoksulların gizli feryadı arşı inletirken, kıldığımız namazları! Yazıktı! Ne kadar yazık…

 *** *** ***

 Evine günde ancak 3 gram kırmızı et götürebilen memur (bir serçeden dahi az),  açlık sınırındaki otuz milyon kişi,  resmen aç olan milyonlar,  işsiz bırakılarak onurlarıyla oynanan milyonlar… Gazetelerde okuduğumuzda bir istatistik gibi geliyor. Gözünüzle gördüğünüzde ise kaskatı bir gerçek! İsyan ediyorsunuz her şeye! İsyandan bütün vücudunuz tir tir titriyor. Çünkü bu insanlık dışı kahrolası manzara Müslümanlar tarafından infialle karşılanmıyor, doğal addediliyor. Her şey sanki çok doğalmış gibi algılanıyor. Kimsenin umurunda değil. Kimse sağa sola saldırıp camı çerçeveyi yerle bir etmiyor! En kutsal yaratık çöpten yiyecek ayıklıyor, kimsenin umurunda değil! Kanıksanmış; doğal addediliyor artık! Bu doğallık kahrediyor insanı!


 *** *** ***

                               Müslümanlara uyarımdır: Kıldığınız namazlar boşuna!

 İnsanı bir “girdi”den, bir “meta”dan, bir “fire”den ibaret gören kapitalizme, başta AKP olmak üzere Türkiye’yi bu hale getiren düzen partilerine, insanı çöpten yiyecek toplamaya iten bu kahpe düzene karşı savaşmadığınız için (Nisa 75), kıldığınız bütün namazlar boşuna! Hepsi riya, hepsi sahtekârlık, hepsi ikiyüzlülük! Bir tarafta öküz gibi yiyerek şiştikçe şişenler, altın, dolar biriktirenler, servetlerine servet katarak adeta tanrılaşanlar, bunun doğal sonucu olarak yeryüzünde kasılarak yürüyenler (Lukman, 18); diğer tarafta onursuzluğa mahkûm edilerek çocukları için çöpten yiyecek toplayan çaresiz anneler… Sefalet içinde onursuzlaştırılan yoksullar, insanlar! Söylemedi demeyin; kıldığınız bütün namazlar boşuna! Allah’ın en kutsal yaratığı çöpten yemek toplarken ve siz bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmadığınız için; bilakis düzen partilerini desteklediğiniz için kıldığınız bütün namazlar boşuna! İslam’ın eşitlikçi Peygamberini (O’na selam olsun) anarken döktüğünüz o sahte gözyaşlarınız boşuna! Boşuna! Allah’a emanet olun… www.ulusalkanal.com.tr

 “KILDIĞINIZ NAMAZ BOŞUNA!” ÜZERINE 2 DÜŞÜNCE 1.

 29 Kasım 2013 tarihinde, saat 14:10 için gülnur der ki

  hayırlı günler.şu an elimde seçenek etkisi adlı kitap var.yılmaz yunak adlı değerli yazarın,kitabı beni fazlası ile etkiledi.nedenini kendimin bildiği ama kimseye ifade edemediğim,sorularımın cevabını,bu kitapta buldum.tek bir söz söyleyebilirim.kaybolan parçalarım,yeniden bir araya geldi.teşekkürler hoşçakalın.

 01 Aralık 2013 tarihinde, saat 16:21 içinAhmet SALTIKder ki

 Teşekkürler Gülnur hanım.. Yılmaz Yunak aydın ve dolayısıyla yurtsever bir dinbilginidir.. Atatürk’ümüzün istediği gibi.. İst. Üniv. Edebiyat Fak. bünyesinde İlahiyat bölümünü bu yüzden açmıştı Atatürk. Sevgi ve saygı ile. 1.12.13, Ankara Dr. Ahmet SALTIK http://www.ahmetsaltik.net

YAZANIN VE YAYINLAYANIN ELİNE DİLİNE GÖNLÜNE SAĞLIK...................

9 -ZÜMER-9-hel yestevillezine ya'lemune vellezine la ya'lemun 9-“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” 17-İSRA-34…..evfu bil ahd innel ahde kane mes'ula 17-34-…………Ahdinize vefalı olun çünkü verilen söz sorumluluk gerektirir.

 40-MÜMİN 27. Ve kale musa inni uztü bi rabbi ve rabbiküm min külli mütekebbiril la yü'minü bi yevmil hisab 

 Diyanet Vakfı 27. Musa da: Ben, hesap gününe inanmayan her kibirliden, benim de Rabbim, sizin de Rabbinize sığındım, dedi. Elmalılı Hamdi Yazır 27-Musa da: "Muhakkak ben, hesap gününe inanmayan her ululuk taslayandan Rabbime ve Rabbinize sığındım!" dedi. Yaşar Nuri Öztürk 27 Mûsa dedi: "Ben, hesap gününe inanmayan her kibirliden, benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olana sığındım."

 68-KALEM 51. Ve in yekadulleziyne keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semi'uzzikra ve yekulune innehu lemecnunun. 52. Ve ma huve illa zikrun lil'alemiyne 

 Diyanet Vakfı 51. O inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) işittikleri zaman, neredeyse seni gözleriyle devirivereceklerdi. Hâla da (kin ve hasetlerinden:) "Hiç şüphe yok o bir delidir" derler.

 Elmalılı Hamdi Yazır 51-Ve gerçekten o küfredenler o zikri (Kur'an'ı) işittikleri zaman az daha seni gözleriyle kaydıracaklardı; bir de durmuşlar: "O şüphesiz bir deli." diyorlar. 

 Yaşar Nuri Öztürk 51 O küfre sapanlar, Zikir'i/Kur'an'ı işittiklerinde az kalsın gözleriyle seni devireceklerdi. "Bu tam bir cinlidir." diyorlardı.

 Diyanet Vakfı 52. Oysa o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür. Elmalılı Hamdi Yazır 52-Halbuki o (Kur'an) bütün akıllı alemler için bir öğüttür. Yaşar Nuri Öztürk 52 Oysaki o Zikir/Kur'an âlemler için bir öğütten başka şey değildir.

 81-TEKVİR 27. In huve illa zikrun lil'alemiyne. 

Diyanet Vakfı 27. O, herkes için, bir öğüttür, 
 Elmalılı Hamdi Yazır 27-O, sadece bir öğüttür, alemler için. 
 Yaşar Nuri Öztürk 27 O, âlemlere bir öğütten başka şey değildir. 

 28. Limen şae minkum en yestekıyme,.
 Diyanet Vakfı 28. Sizden doğru yolda gitmek isteyenler için de. 
 Elmalılı Hamdi Yazır 28-Ve içinizden dosdoğru olmayı dileyenler için. 
 Yaşar Nuri Öztürk 28 İçinizden, dosdoğru yürümek isteyen için. 

 29. Ve ma teşaune illa en yeşaallahu rabbul'alemiyne.
 Diyanet Vakfı 29. Alemlerin Rabbi Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.
 Elmalılı Hamdi Yazır 29-Fakat o alemlerin Rabbi olan Allah dilemeyince siz dileyemezsiniz!
 Yaşar Nuri Öztürk 29 Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe, siz dileyemezsiniz! 

 7-ARAF-23 kale rabbena zalemna enfüsena ve il lem tağfir lena ve terhamna lenekunenne minel hasirin 

 Diyanet Vakfı 23. (Adem ile eşi) dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.

 21-ENBİYA-87……(yunus dediki)… ………el la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimin
 Diyanet Vakfı 87. Zünnûn'u da (Yunus'u da zikret). O öfkeli bir halde geçip gitmişti; bizim kendisini asla sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Nihayet karanlıklar içinde: "Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum!" 

 28-KASAS-16-kale rabbi inni zalemtü nefsi fağfirli ....fe ğafera leh innehu hüvel ğafurur rahiym 

Diyanet Vakfı 16. Musa: Rabbim! Doğrusu kendime zulmettim (başıma iş açtım). Beni bağışla dedi, Allah da onu bağışladı. Çünkü, çok bağışlayıcı, çok esirgeyici olan ancak O'dur.

 2-BAKARA-286-. leha ma kesebet ve aleyha mektesebet* ….rabbena la tüahızna in nesina ev ahta'na*.. 
 2-286-DİYANET- Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. ..Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma…sorgulama…hesaba çekme…

 12-YUSUF 21-……vallahü galibün ala emrihi ve lakinne ekseran nasi la ya'lemun

 DİYANET-21-….Allah, emrini yerine getirmeye kadirdir. Fakat insanların çoğu (bunu) bilmezler.

 ELMALILI-21-…….Allah, yaptığı işte üstün bir güce sahiptir, fakat insanların çoğu bilmezler. 

Y.NURİ-21-………..Allah, kendi emrine Gâlib'dir/kendi emrine hükmeder. Ama insanların çokları

 bilmiyorlar. 


 12-YUSUF 100…….inne rabbi latiyfül lima yeşa' innehu hüvel alimül hakim 100…. Şüphesiz ki Rabbim dilediğine lütfedicidir. Kuşkusuz O çok iyi bilendir, hikmet sahibidir."

 101-….fatıressemavati vel ardı ente veliyyi fid dünya vel ahirah teveffeni müslimev ve elhıkni bis salihiyn 101…. Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim sahibimsin. Beni müslüman olarak öldür ve beni sâlihler arasına kat!"

 7-ARAF- 185-.... fe bi eyyi hadisin ba'dehu yü'minun (BAŞKA HANGİ GERÇEK SÖZ-HADİS-E İNANACAKSINIZ) 

 77-MÜRSELAT -50-Fe bi eyyi hadiysin ba'dehu yü'minune.(BAŞKA HANGİ GERÇEK SÖZ-HADİS-E İNANACAKSINIZ)

 rabbena amenna fağfir lena varhamna ve ente hayrur rahimin (23-/109) ve selamün ala ibadihillezinastafa (27-/59) sübhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun (37-/180) ve selamün alel mürselin (37-/181) Vel hamdü lillahi rabbil alemin(37-/182)

0 Yorum:

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

<< Ana Sayfa